Diğer Sağlık Personeli (DSP)

Sağlıklı bir çalışma ortamı, verimli ve mutlu bir çalışan kitlesi demektir. EYS OSGB, sizlere ve çalışanlarınıza daha sağlıklı bir iş yaşamı sunabilmek adına ‘Diğer Sağlık Personeli’ hizmeti vermektedir. İşyeri Hemşiresi hizmetimizle, çalışma alanınızda sağlık kontrolü, ilk yardım, İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) konularında uzman desteği sağlıyoruz. Amacımız, iş yerinizde sağlıklı bir çevre oluşturmak ve çalışanlarınızın sağlığını koruyarak, iş verimliliğinizi artırmaktır. Sizlere özel çözümler ve profesyonel sağlık hizmetleriyle yanınızdayız.

Diğer Sağlık Personeli nedir?

DSP (Diğer Sağlık Personeli) olarak bilinen profesyoneller, işyeri hemşiresi olarak da adlandırılır ve sağlık sektöründe kritik bir rol oynarlar. İş güvenliği uygulamalarına destek vermenin yanı sıra, işyeri hekimlerinin firmalarda çalışan kişilere yönelik yürüttüğü sağlık hizmetlerinde yardımcı olurlar. Hastanelerde ise hastaların tedavi ve bakım süreçlerini yönetirler, bu da onları hastaların sağlık ve iyilik hali açısından son derece önemli kılar.

DSP’ler, çalışanların ve hastaların sağlık durumlarını izler, risk değerlendirmelerine katılır ve gerekli sağlık taramalarını gerçekleştirirler. İlk yardım eğitimleri ve işyeri sağlık güvenliği konularında bilgi ve becerilere sahip olan DSP’ler, sağlıkla ilgili her türlü durumda ilk müdahalede bulunabilirler. Ayrıca, işyerlerinde sağlıklı çalışma koşullarının oluşturulmasına ve sürdürülmesine katkı sağlarlar.

İşyeri hemşireliği olarak da bilinen bu meslek dalı, çalışanların iş yerinde daha güvenli ve sağlıklı bir çevrede bulunmalarını sağlayarak, iş verimliliğini artırır. DSP’ler, bu bağlamda, iş sağlığı ve güvenliği standartlarının uygulanmasında ve sürekli iyileştirilmesinde kilit bir rol üstlenirler.

Özellikle çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, DSP’lerin hizmetleri daha da büyük bir önem taşır. Bu tip işyerlerinde, çalışan başına aylık belirli bir süre görev yapma zorunluluğu bulunan DSP’ler, olası sağlık risklerine karşı proaktif bir koruma sağlarlar. Bu da, hem çalışanların sağlığını korumak hem de iş süreçlerinin aksamadan devam etmesi için esastır.

DSP ne iş yapar? Görev ve Sorumlulukları nelerdir?

Diğer sağlık personeli, OSGB (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) bünyelerinde veya işyerinin İSG birimlerinde sağlık hizmetlerinin çeşitli alanlarında görev yapan işyeri hemşiresi olarak adlandırılan personeldir. Bunlar;

  1. İşyerinde sağlık taramaları gerçekleştirmek,
  2. İşyeri hekimine muayene sırasında yardımcı olmak,
  3. İlkyardım eğitimlerine katılmak,
  4. Risk değerlendirmesine katılmak ve değerlendirmek,
  5. Gerekli kayıtları tutmak ve işyeri hekiminin yardımcı işlerinde bulunmaktır.

Kimler DSP olabilir?

Diğer sağlık personeli olmak için Hemşire, Çevre Sağlığı Teknisyeni, ATT (Acil Tıp Teknisyeni) ve Paramedik mezunları, sağlık memuru olma şartı aranmaktadır. Aynı zamanda DSP eğitimi sertifika programına kayıt olduktan sonra ÖSYM’nin düzenlediği sınavdan başarılı olma şartı aranmaktadır.

Diğer sağlık personeli çalışma süresi nedir?

Çok tehlikeli sınıfta yer alan 10 ila 49 çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 10 dk, 50 ile 249 çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 15 dk, 250 ve üzeri çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 20 dk görev yapmalıdır. 10 kişiden daha az çalışanı olan çok tehlikeli işyerlerinde diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu yoktur.

Firmaların DSP çalıştırma zorunluluğu nedir?

Tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli olarak adlandırılan işyeri hemşireleri çalıştırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat çok tehlikeli sınıfta 10’dan fazla çalışanın bulunduğu işyerlerinde DSP çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır.

DSP ne kadar maaş alır?

Diğer sağlık personeli olarak adlandırılan işyeri hemşireleri, çalışma saatine, çalıştığı yere ve iş tecrübesine göre maaş alabilmektedir.

DSP sertifikası nedir? Kimler alabilir?

Diğer sağlık personeli olabilmek için adayların hemşire, çevre sağlığı teknisyeni, att, paramedik veya sağlık memuru olmaları gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler 90 saatlik verilen eğitimi tamamladıktan sonra ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda 100 üzerinden en az 60 puan alarak başarılı oldukları takdirde DSP sertifikasına sahip olabilirler.

DSP sertifikası nasıl ve nereden alınır?

Diğer sağlık personeli olarak adlandırılan işyeri hemşireleri, gerekli mezuniyet şartlarını taşıdıktan sonra, 90 saatlik verilen eğitimi tamamlayıp, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavdan 100 üzerinden 60 puan aldıkları takdirde DSP sertifikasını almaya hak kazanmaktadırlar.

DSP sertifikası kaç yıl geçerlidir?

Diğer sağlık personeli sertifikası alınan tarihten itibaren 5 yıl geçerlidir. Yenilemek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru yapılması gerekmektedir.

DSP eğitimi nasıl yapılır? Süresi nedir?

Diğer sağlık personeli olabilmek için, OSGB’lerde verilen 45 saatliği teorik, 45 saatliği pratik olmak üzere toplam 90 saatlik eğitimi tamamlaması gerekmektedir.

DSP sınavı yılda kaç kez yapılır?

Gerekli eğitimleri tamamlayan kişiler yılda 2 kez ÖSYM tarafından yapılan bu sınavakatılmaya hak kazanmaktadırlar.

Paramedik DSP olabilir mi?

Paramedik mezunları gerekli eğitimi tamamlayıp, ÖSYM tarafından düzenlenen DSP sınavına katılarak 100 üzerinden 60 puan aldıkları takdirde diğer sağlık personeli olmaya hak kazanmaktadırlar.