Yüksekte Çalışma Eğitimi ve Sertifikası

Yüksekte çalışma eğitimi: İş yerinde düşme riski bulunan çalışmalarda çalışan kişilere teknik konularda verilen eğitimlerdir. Yüksekte Çalışma Eğitimi ile Çalışanların Yüksekte Yapılan İşler Hakkında teknik bilgi ve içeriklere sahip olur. Bu eğitimin dayanağı YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ‘nde bulunan ”Bu alanlarda çalışanlara yüksekte çalışmayla ilgili tehlike ve riskler konusunda bilgilendirme yapılarak gerekli eğitim verilir.” maddesidir.

Yüksekte Çalışma Eğitimini Kimler Verebilir

Yüksekte Çalışmalarda verilecek eğitimlerin eğiticileri hakkında net bilgi yoktur. Ancak, Son yapılan yönetmelik güncellemesinde İş Sağlığı Güvenliği Eğitimlerinin Diğer Konular başlığı altında Yüksekte Çalışma Eğitimi içeriği açılmıştır. Teknik bir konu olduğu için Şirkete hizmet veren İş Güvenliği Uzmanının Eğitim vermesi gereklidir. Ancak gerekli bilgi ve yeterliliği yoksa, iş güvenliği uzmanı yerine teknik bilgi sahibi yüksekte çalışma konularına hakim bir profesyonelin eğitim vermesi en doğrusudur.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Konuları Nelerdir

Yüksekte Çalışma Eğitiminde haftalık programlar oluşturmaktayız. Eğitim konularını profesyonellerimiz tarafından uygulama ağırlıklı olarak belirlenmiştir.

Eğitim Konuları;

  • Yüksekte Çalışma Nedir 
  • Yüksekte Yapılan Çalışmalarda Öncelikli Önlemler Nelerdir
  • Yüksekte Çalışma Yapacakların Sağlık Ölçekleri
  • Yerde Yapılabilecek Montajların Belirlenebilmesi
  • Güvenli Ankraj Noktalarının Oluşturulması ve Sağlamlık Testleri
  • Emniyet Ağlarının Önemi ve Yerleştirilmesi
  • Dikey ve Yatay Yaşam Halatlarının Çekilmesi ve Bakımlarının Yapılması
  • Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Parçalarının Tanıtımı ve Kullanım Şekilleri
  • Yoyo ve benzeri Geri Sarımlı Düşüş Durdurucu Ürünlerinin Tanıtımı ve Kullanım Şekilleri
  • Çatı, Kanalizasyon, Balkon, Dış Cephe, İskele, Asansör gibi alanlarda özel çalışma şartları
yüksekte-çalışma-eğitimi-iş-güvenliği-eğitimi-istanbul-osgb-iş-güvenliği-uzmanı.jpg
iş-güvenliği-eğitimi-eys-osgb-yüksekte-çalışma-eğitimi.jpg

Eğitimin Programı ve Detayları

10 kişilik sınıflar şeklinde 2 saat teori eğitimi ve 2 saat uygulama eğitimi verilmektedir. Eğitim öncesi ve sonrası sınav yapılmaktadır. Sınavlardan en az 70 puan alma zorunluluğu mevcuttur. Yetersiz personel tekrar eğitime tabii tutulur. Eğitime katılacak çalışanların sağlık raporu bulunmalıdır. Sağlık Raporunda yüksekte çalışabilir ibaresi veya tansiyon ve yükseklik korkusu gibi durumların bulunmaması gerekmektedir.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Önemi

Günümüz Türkiye’sinde yaşanan ölümlü iş kazası en fazla yüksekten düşme sonucu yaşanmaktadır. İş kazası, işvereni de çalışanı da doğrudan etkileyen sonuçlara sahiptir. Bu sebeple İş Güvenliği Uzmanlarımız, çalışanlarınıza iş güvenliği mevzuatının sizden istediği eğitim içeriklerini sunar. İstanbul EYS OSGB olarak 100’den fazla işletmenin yüksekte çalışan personellerine eğitimler sunduk.

Yüksekte Çalışma Eğitimlerinde Sertifikalandırma Süreçleri

Eğitim sonunda yapılacak sınavdan başarı ile çıkan çalışanlara sertifika verilir. Yüksekte Çalışma Sertifikası adı verilen ve geçerlilik süresi gibi kıstası olmayan programda, katılımcı her kuruluşta bu sertifikayı kullanabilir.

Program Detayları Nelerdir

İş yerinizde yüksekte çalışan tüm personellere bu eğitim aldırmak işverenin sorumluluğundadır. Bu Eğitim Sonunda Fotoğraf, Eğitim Videosu gibi kanıtlar sertifikalar ile sunularak dosyalanır. Böylelikle yaşanabilecek iş kazaları sonucunda eğitimin tam ve eksiksiz yapıldığına dair veriler elinizde bulunmuş olur.