WhatsApp
PAYLAŞ
KAYDIR

BLOG

Uluslararası ölçekte projeler için yeterli, güvenilir bir kuruluş olarak alanımızda ülkemizin bilgi ve deneyim birikimine katkıda bulunmaktır.

İşyerlerinde Alınması Gereken Korona virüs Tedbirleri

  • 25 Görüntüleme

İşyerlerinde Korona Virüse Karşı Korunma Tedbirleri (Covid_19)

Günümüzde herkesin kendini korumaya çalıştığı, tüm medya organlarını ve hayatımız işgal eden yeni tip korona virüsü yani Covid_19’a karşı kendimizi kişisel hijyen tedbirleri ile büyük ölçüde korumak mümkün.

Unutmamak gerekir ki kendimizi yeni tip korona virüsüne karşı ne kadar koruyabilirsek aynı oranda çevremizi de korumuş oluruz. Sosyal izolasyon diye tabir edilen kendimizi kendi imkanlarımızla izole etmek virüsün yayılımına karşı en iyi tedbir olarak görünmektedir. Maalesef yakın zamanda yaşanan istisnai Güney Kore örneği gibi gözden kaçırılan enfekte bir hastanın yaklaşık 1130 kişiyi etkilediği- enfekte ettiği bilinmektedir.

 

Sosyal izolasyon olarak tabir ettiğimiz kişinin kendini toplumdan belli oranda soyutladığı, ziyaretçi kabul etmediği, el-uzuv temasını minimuma indirdiği ve zaruri ihtiyaçlar dışında evden çıkmadığı durumlarda virüsün yayılma hızı da minimuma inmektedir.

Sosyal izolasyonu kendimize uygulayarak evde kaldığımız zamanlarda virüsün belirtilerini kendimizde görürsek ALO 184 SABİM hattını arayarak ilkyardım ve bilgilendirme almamız mümkün. ALO 184 SABİM hattını arayarak virüsün belirtilerini gösterdiğimizi ifade edersek bizi yardım alabileğimiz en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirecektir.

 

Yeni tip korona virüsün yani Covid_19’un belirtileri nelerdir? 

Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti kuru öksürüktür.

Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş. Yüksek ateş hissedilebilir ve kolay tespit edilebilir bir belirtidir.

Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden olur. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebilir.

Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.

Baş ağrısı: Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.

Nezle ve ishal: Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.

İşyerlerinde Yeni Tip Korona Virüse Karşı Yani Covid19’a Karşı Korunma Tedbirleri

Servis ve Toplu taşıma araçlarının her kullanım sonrası insan sağlığına yan etkisi olmayan ve kalıcı dezenfektanlar ile temizlenmesi-dezenfekte edilmesi gereklidir.

Servis ve Toplu taşıma araçlarını kullanan çalışanlar araç içerisinde ki yüzeylere teması olabildiğince azaltmalıdır.

Servis ve ortak kullanımda ki şirket araçlarının özellikle sık temas edilen noktaları sık-sık temizlenmeli-dezenfekte edilmelidir.

İSG Kurulları çalışmaya engel oluşturulacak bir durum tespit etmişse bir iş yerindeki çalışmayı durdurabilir.

Eller sık sık su ve sabunla en az 20 saniye olacak şekilde ovalanarak yıkanmalıdır. Unutulmamalıdır ki sabunun belli bir etki süresi olduğu için en az 20 saniye parmak araları, el-avuç yüzeyleri minimum bileklere kadar bazı durumlarda dirseklere kadar ovalanarak yıkama işlemi yapılmalıdır.

Su ve sabuna erişimin uzak olduğu durumlarda çalışma alanlarına alerjen olmayan ve insan sağlığına yan etkisi olmayan el antiseptiği konulmalı ve çalışanların sık sık kullanması sağlanmalıdır.

Çalışanların işyerine girerken kullandığı parmak okutma vb. cihazların kullanımına bir süre ara verilmelidir.

Çalışma alanları ve ortak kullanım alanlarında (tuvalet-lavabo, yemekhane, dinlenme alanı vb.) çalışanlar arasında en az 1 metre çalışma mesafesi bulunmalıdır.

Çalışma alanları ve ortak kullanım alanlarında (tuvalet-lavabo, yemekhane, dinlenme alanı vb.)hijyen şartlarına en üst düzeyde uyulmalıdır.

Kapı kolları, merdiven korkulukları, musluklar, elektrik anahtarı vb. temasın fazla ve sürekli olduğu alanlar sık sık temizlenmeli-dezenfekte edilmelidir.

İşyerlerinde görevli sağlık personeli varsa çalışanlara uygulamalı etkin el yıkama ve kişisel hijyen eğitimleri verilmelidir. İşyerinde görevli sağlık personeliniz yok ise İstanbul EYS OSGB olarak bu eğitimleri verebiliriz.

İşyerinde idari ve yönetim kararları ile sarılma, tokalaşma vb. yasaklanmalıdır. Çalışanlara bu konuda eğitim düzenlenmeli ve sık sık uyarılmaları sağlanmalıdır.

Ateş, öksürük, nefes darlığı, nezle, grip vb. olanlar ile kendinde bu belirtileri olanların diğer çalışanlar ile teması engellenmeli ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesi sağlanmalıdır.

Öksürük, ateş vb. yakın zamanda yurtdışı seyahat öyküsü veya herhangi bir şüpheli durumu olan çalışanlar derhal işyeri sağlık çalışanına başvurmalı, sağlık çalışanı yoksa sağlık kuruluşuna yönlendirmelidir. Yurtdışından gelen çalışanların 14 gün kuralı çerçevesinde evden çalışmaları sağlanmalıdır.

İşyerleri belirli aralıklarda havalandırılmalıdır.

Öksürme ve hapşırma durumlarında ağız tek kullanımlık mendil ile kapatılmalı, mendil kullanılamayan durumlarda dirseğin iç tarafı kullanılmalıdır. Eller yüz bölgesine temas ettirilmemelidir.

Bağışıklık sistemi hastalığı, diyabet, kalp ve akciğer hastalığı gibi kronik hastalığı olan çalışanlar, zayıf bağışıklık sistemine sahip olan çalışanlar, yaşlı çalışanlar gibi riskli gruplar korunmalıdır. ,

Enfekte olan kişilerle doğrudan temas veya kontaminasyon riski bulunan çalışma ortamlarında uygun solunum koruyucu kullanılmalıdır. Solunum koruyucular EN 149 standartlarına uygun FFP2 veya FFP3 olarak seçilmelidir.

Hastalık belirtileri taşıyanların varsa işyeri hekimi tarafından ilk muayenesi yapılarak gerekli görülmesi halimde ve/veya şüpheli durum varsa en yakın sağlık kuruluşuna sevki sağlanmalıdır.

Ülke dışına yapılması gereken iş seyahatleri mümkün olduğunca ileri tarihlere ertelenmelidir.

Toplantı, seminer, konferans, kongre vb. etkinliklerin yapılmasının mecbur olduğu durumlarda öncelikle sesli-görüntülü iletişim imkânları kullanılmalıdır. İş nedeniyle seyahat edilmesinin zorunlu olduğu durumlarda Sağlık Bakanlığının önerilerine uyulmalı ve seyahat dönüşlerinde 14 gün kuralına uyulmalıdır.

 

Kaynak

 

 

01.
Copyright © 2020. Her Hakkı Saklıdır. EYS
ÜSTE ÇIK