Tarafından gönderildi: eysosgb Kategori: İş Sağlığı ve Güvenliği Etiketler: , , Yorumlar: 0

İş Güvenliği Sertifikası Nereden Alınır?

Ülkemizde iş kazaları sonucu ortaya çıkan veriler incelendiğinde ölümler, kalıcı iş göremezlikler, maddi ve manevi tazminatlar hatta toplum düzeni için bile çok önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Dünyada başta İLO'nun ortaya koyduğu düzenlemeler ile İş Güvenliği Uzmanlığı mesleği çalışma hayatına entegre olmuştur. Ülkemizde ilk kez 4857 sayılı kanunda İş Güvenliği Uzmanı terimi ile karşılaşırız. Son 10 yılda ise oldukça popüler hale gelen bu meslek hakkında öğrenmek istediklerinizi cevaplayalım. İş Güvenliği Sertifikası Nedir? İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır? İş Güvenliği Sertifikası Nereden Alınır? İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş Güvenliği Uzmanı olmanın temelde 3 yolu vardır diyebiliriz. Ancak bu yolları öğrenmeden bu mesleği biraz tanımalıyız. Öncelikle iş güvenliği uzmanlığı 3 sınıfa ayrılır. A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı, B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı, C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı. Peki, iş güvenliği sertifikası nasıl alınır? İş güvenliği sertifikası almak için nereden alınır? İş güvenliği sertifikası almak için hangi belgeler gerekli?

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Sertifikası Nasıl Alınır?

İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için 1.Yol: Üniversitelerin İş Sağlığı ve Güvenliği Lisans veya Önlisans bölümlerinden mezun olmalısınız. Mezun olduktan sonra Bakanlığı yetki verdiği İş Güvenliği Kurslarından gerekli eğitimleri aldıktan sonra ÖSYM'nin açtığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü  İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı'ndan en az 70 almanız gereklidir. 

Peki, İş Güvenliği Lisans(4 yıllık) ve Önlisans(2 yıllık) arasındaki farklar nelerdir?

Temelde iki bölüm arasında ders sayısı ve kredi farklılıkları var. Ancak iki bölümden de mezun olsanız ÖSYM'nin sınavına girerek C sınıfı İş Güvenliği uzmanı olabilirsiniz. Lisans bölümü mezunları, Tezsiz yüksek lisans yaparak 6 ay gibi bir sürede B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sınavına girebilirler. Önlisans mezunları ise B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olabilmeleri için  en az 3 yıl C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı yapmak zorundalar.

İş Güvenliği Uzmanı olmanın 2. yolu: Üniversitelerin Mühendislik, Mimarlık veya Fen Fakültelerinden mezunsanız, Bakanlıktan Yetki almış bir Eğitim kurumunda İSG Eğitimini alabilirsiniz. Eğitim sonrası, ÖSYM'nin açtığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü  İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı'ndan en az 70 alarak C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olabilirsiniz.

Mimarlık, Mühendislik veya Fen Fakültesi Mezunu kişiler Nasıl B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olur?

Mühendislik, Mimarlık veya Fen Fakültelerinden mezunuysanız direk tezsiz yüksek lisans yaparak B sınıfı İş Güvenliği sınavına giriş hakkı alamazsınız. En az C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmanız veya İş Güvenliği bölümlerinden birini bitirmeniz gereklidir. Tezli Yüksek Lisansları için doğrudan başvuru sağlanabilir.

İş Güvenliği Uzmanı olmanın 3. Yolu: Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dahil en az on yıl görev yapan müfettişlerden C, B veya A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olabilmektedir. Ancak ilgili kişi hangi sınıf için başvuru yaptıysa İş Güvenliği Uzmanı sınavından başarılı olmalılar.

İş Güvenliği Eğitim Sertifikası 2021 Ücretleri

Yetkili Eğitim kurumunda eğitimi tamamlayıp, İş güvenliği Uzmanlığı sınavından en az 70 puan aldıysanız İş Güvenliği Sertifikası için Bakanlığı belirlediği harç ücretlerini Ziraat Bankası ATM'sine yatırmalısınız. 2021 yılı İş Güvenliği Sertifikası Harç Bedeli 649 TL'dir.