Sağlık Raporu Nereden Alınır

Birçok kurum ve işyeri sizden sağlık raporu talep eder. Sağlık raporu, sizin mevcut sağlık durumunuzun o faaliyet için uygun olup olmadığını gösteren belgedir. Peki bu sağlık raporları nerelerden alınır. Ehliyet için sağlık raporu, evlilik için, spor salonlarında veya işe girişlerde istenen sağlık raporlarını hangi kurumlar size verebilir.

Sağlık Raporu Nedir

Sağlık Raporu, kişilerin sağlık durumları hakkında bilgi veren mevcut durum raporudur. İstenilen faaliyete uygun bir rapor belirli tetkiklerle birlikte, fiziki bulgulara da dayalı şekilde raporlanarak ilgili kurum hekimi tarafından onaylanır.

Sağlık Raporları birçok farklı durumda kurumlar tarafından istenebilir. İşe girişlerde, spor kuruluşları (salon,lisanslı kurumlar), evlilik öncesi sağlık raporu, ehliyet için sağlık raporu, askerlik öncesi, silah ruhsat başvurusunda, hacca giderken talep edilen sağlık raporları gibi bir çok farklı durumda sizden sağlık raporu istenir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır

Talep ettiğiniz sağlık raporunu sunacağınız kuruma göre nereden alınacağı değişir. Askerlik için istenen sağlık raporları askeri hastanelerden alınırken, ehliyet için sağlık raporları özel hastane veya aile hekimlerinden alınabilir.

Aile Hekimlerinin Verdiği Sağlık Raporları

2016 yılından önce devlet hastanelerinden alınan sağlık raporları işlemlerini artık aile hekimleri yapıyor desek yanlış olmaz. Aile Hekimleri, sizin sağlık danışmanlarınız gibidir. İkamet adresinizin bulunduğu en yakın noktada olan ve e-devlet sisteminden görebileceğiz aile hekimleri ücretsiz işlem yapan kurumlardır. Ehliyet, Spor faaliyetleri, avcılık belgesi başvurusu, 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta bulunan işyerine girişler için sağlık raporu aile hekimlerinden ücretsiz alınabilir. Ancak sağlık geçmişinizdeki bir durum, muayene bulgusu gibi durumlarda sağlık ocağının ekipmanları yetersiz olacağı için sizi devlet hastanelerine yönlendirebilir.

Devlet Hastaneleri ve Özel Hastaneler

Devlet hastaneleri artık sağlık raporu verme zorunluluğu yoktur. Hatta sağlık raporu veren devlet hastaneleri bu hizmeti ücretli bir şekilde verebilir.(Bazı kurumlar ücretsiz verebilir.) Evlilik öncesi sağlık raporu ve ruhsatlı silah almak için sağlık raporunu devlet hastanelerinden almak zorundasınız. Özel hastanelerde belli bir ücret karşılığı sizlere sağlık raporu hizmeti verebilir.

İşe Giriş Sağlık Raporu

Günümüzde her gün binlerce insan işe girişlerde sağlık raporu almaktadır. Birçok işyeri, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca sağlık raporu olmadan işe başlatmaz. İşe giriş sağlık raporunu, 10’dan az çalışanı bulunan az tehlikeli sınıftaki bir işyeri için alacaksanız, aile hekimlerinden alabilirsiniz. İşe Giriş Sağlık Raporunu, 10’dan fazla çalışanı bulunan tüm işyerleri ve en az 1 çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin tamamında yetkili işyeri hekiminden almanız gereklidir.