El Dezenfektanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye’yi ve dünyayı etkisi altına alan, milyonlarca insanı alarma geçiren yeni Koronavirüs salgınından korunmak için adına el hijyeni oldukça önemli. Uzmanlar önceliğin sık sık el yıkamak olduğu konusunda uyarmaktadır. Ancak çalışmak zorunda olanlar, dışarıda el yıkama fırsatı bulamayanlar için el dezenfektanı kullanımı oldukça kullanışlı.  Bu yazımızda el dezenfektanı hakkında aradığınız soruları bulacaksınız.

El dezenfektanı Nedir?

El dezenfektanı, sterilizasyonunda sıklıkla tercih edilen çoğunlukla alkol bazlı olan sarf hijyen malzemesidir.

El dezenfektanı içeriğinde bulunanlar?

El dezenfektanlarında genel olarak; Etil veya izoprobil alkol, Antioksidan maddeler, geri yağlayıcılar, yumuşatıcı ve koruyucu maddeler, Gliseril, Hidrojen peroksit, Su (steril distile veya kaynatılmış su) gibi maddeler bulunur.

El dezenfektanı nerelerde kullanılır?

Genel kullanım alanları, sağlık kuruluşları, laboratuarlar, arıtma tesisleri gibi çalışma yerlerinde kullanılır. Covid-19 salgınıyla birlikte tüm iş yerlerinde el dezenfektanı kullanımını görmek mümkün. Ayrıca kişilerde el hijyenini sağlamak amacıyla dış mekanlarda ve yollarda taşınabilir el dezenfektanı taşımaktadır.

El dezenfektanı virüs ve bakterilere karşı etkili mi?

İçeriğinde bulunan kimyasallar ve alkol nedeniyle hastalık edici mikroorganizmalara karşı oldukça etkili. Ancak elde bulunan kirin fazla olması etkinliğini düşürebilir. Etkinliği içinde bulunan alkol oranıyla doğru orantılıdır.

Koronavirüs tehlikesine karşı umuma açık alanlarda kullanımı oldukça fazla olan dezenfektanlar, kişilerde sıkılığa bağlı olarak el kuruluğu ve egzama gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

El dezenfektanı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

El dezenfektanın etkinliğini içeriği ve yoğunluğu belirler. İçeriği ve yoğunluğu hakkında bilgiler etiketinde bulunmak zorundadır. Piyasada kullanılan dezenfektanlar genellik alkol bazlıdır. Etkin olan alkol tipi ise izoprobil alkoldür. Etil alkol ise izoprobil alkolden sonra en etkili kullanılan dezenfektan hammaddesidir. Alkol içerikli olan dezenfektanlar içinse içinde bulunan alkol miktarı ve derecesi oldukça önemli. Alkol oranı en az % 50-60 olan dezenfektanlar etki olarak 2-5 sn içinde mikroorganizmaları etkisiz hale getirdiği düşünülür. Alkol oranı en az % 70 olması tercih edilmelidir.

Kolonya kullanımı dezenfektan olarak ülkemizde oldukça kullanılmaktadır. Ancak kullanım şartı gereği sık sık kapağı açıldığı için etil alkol sürekli uçarak etkinliği azalmaktadır. El antiseptiği, kolonyanı kıyasla daha etkili bir dezenfektandır.

El dezenfektanı ne sıklıkta kullanılmalıdır?

Antiseptikler mikroorganizmalar üzerinde etkilidir. Özellikle dünyayı etkisi altına alan koronavirüs üzerinde el dezenfektanının dış mekanlarda en hızlı çözüm olduğu savunulabilir. Ellerinizi yıkayabilecek alanda çalışıyorsanız önceliğiniz el yıkamak olmalıdır. Kirli olan ellerde dezenfektan tutunma özelliği az olacağından etkisi de az olacaktır.

El dezenfektanı içeriği gereği, sık kullanımlarda veya alejik etkiler gösterebilecek kişilerde tahriş veya egzamalara sebep olmaktadır. Bu yüzden çok sık kullanımı doğru değildir. Sosyal bir ortamdan çıktıktan sonra, yabancı bir materyale dokunduktan sonra kullanmak mantıklıdır. Dezenfektan (Antiseptik) kullanımını, el ve vücut sağlığı için obsesif bir duruma getirmemek gerekir.