Bizden Haberler

COVİD-19 (YENİ KORONAVİRÜS SALGINI) HAKKINDA TÜM BİLGİLER

COVİD-19 (YENİ KORONAVİRÜS SALGINI) HAKKINDA TÜM BİLGİLER

2019 yılında ortaya çıkan ve salgın hâline gelen koronavirüs ilk kez Çin'in Hubei eyaletine bağlı WUHAN şehrinde görüldü. Wuhan'ın güneyinde bulunan Deniz Ürünleri Şehir Pazarı'nda farklı hayvan türleri satan bir toptan balık ve canlı hayvan pazarı çalışanlarında yoğun bir şekilde kümelenme olduğu belirtilmiştir. Ortaya çıkan ilk vakalarda; yüksek ateş, nefes darlığı (dispne) ve pnömonik akciğer infiltrasyonu (radyolojik açıdan) görülmüştür.

SORU LİSTESİ

BROŞÜR

Hizmetlermiz hakkında bilgiler

LET US HELP YOU

0212 438 33 55

COVID-19 (Koronavirüs Hastalığı) Nedir?

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.

COVID-19 (Koronavirüs Hastalığı) Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.