Güney Kore Koronavirüs ile Mücadelede Neden Daha Başarılı

Çin’in Wuhan kentinde başlayan Covid-19 (Koronavirüs) salgını ilk olarak Asya ülkelerinde etkisini göstermeye başladı. Çin ile ticari ilişkilerin fazla olduğu Güney Kore, yayılımın ilk görüldüğü ülkelerden. Ancak Güney Kore’de yayılım oranı ve ölüm oranı oldukça düşük.

Tüm Dünyada hayatı durdurma noktasına getiren koronavirüs salgını Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak ilan edildi. En çok Asya Ülkelerini vurması beklenirken, Avrupa ülkeleri de tecrit altında. Hatta İtalya ve İspanya gibi ülkelerde ölüm sayıları korkutucu düzeyde. Ancak Asya ülkelerinde ölüm oranı oldukça düşük. Peki Sebebi Ne?

Asya Ülkelerinin Acil Durum Planları Sahada Çok Aktif

Yayılımı Kontrol etmekte zorlanan dünya ülkeleri, bir çok yasak getirerek koronavirüs ile mücade ederken. Güney Kore sadece serbest dolaşım kısıtlaması getirdi. Buna rağmen ölüm oranı % 1,42 gibi bir oranda. Toplam vaka sayısı ise 8961 iken ölüm sayısı 111.

Güney Kore’nin Koronavirüs ile Mücadelesindeki Başarısı

Güney Kore, Covid-19 salgını ile birlikte hızlı tespit kitleri geliştirdi. Bu kitleri çok hızlı bir şekilde sahaya sürerek, hayatın olduğu her noktada hasta tespitlerine başladılar. Hatta hastaların tespiti sonrasında kurdukları özel ekiplerle, hastanın yakın geçmişinde gittiği her alan, görüştüğü herkes kontrol altına alındı. Hasta AVM’ye gittiyse AVM kapatılarak karantinaya alındı ve dezenfekte edildi. Hasta Eğitimci ise çalıştığı okul karantinaya alındı.

Sahada aktif olarak verdiği mücadele ile ölü sayısını sınırlı tutmayı başaran Güney Kore, Hastaların % 40’ınıda iyileştirmeyi başardı. Başkent Seul ve diğer büyük şehirlerde kurdukları sürekli kontrol ekipleri, rastgele veya ihbarlı denetimler ile hastaları hızlı bir şekilde belirleyerek, karantina altına aldı.

Acil Durum Planını hızlı oluşturan, hasta tespit kitlerini üreterek ve sahada iyi organize olan ülkeler hastalık yayılım hızını düşürmede başarılı oldular.

Kaynaklar: Anadolu AjansBBC