İsg Hizmeti Nedir? İsg Hizmeti Sunan Kurumlar

  • Post author:
  • Post category:OSGB

İSG Hizmeti Nedir - İSG Hizmetlerinin İçerikleri

İsg Hizmeti, İş Sağlığı Güvenliği işlemlerinde sunulan hizmetlerin kısaltılmış adıdır. İngilizce HSE kelimesi Health Safety Environment (Sağlık Güvenlik ve Çevre) cümlesinin kısaltmasıdır. Dilimizde ise İş Sağlığı Güvenliği, mesleki kısaltma olarak İSG kelimesini kullanır.

İsg Hizmeti Nedir? İsg Hizmeti İçerikleri Nelerdir

İsg Hizmeti Nedir?

İsg Hizmeti; İşletmelere ve kurumlara sunulacak iş sağlığı güvenliği hizmetlerinin genel adıdır. Geniş içerikleri içeren iş sağlığı güvenliği hizmeti, her işletmenin ihtiyacına göre düzenlenmelidir. Bu düzenlemede esas yapılan işin ne olduğu (esas iş) ve iş yerinin tehlike sınıfıdır.

İsg Hizmeti İçerikleri Nelerdir?

İhtiyaç ve gereksinimlere göre alt kategoriler ayrılan isg hizmeti içerikleri şöyledir;

  1. Zorunlu İş Güvenliği Uzmanı Hizmeti
  2. Zorunlu İşyeri Hekimi Hizmeti
  3. Zorunlu Diğer Sağlık Personeli Hizmeti

İsg İçerikleri Sunan Kurumlar

İş Sağlığı Güvenliği Hizmeti, 2 şekilde sağlanmaktadır. Birincisi Osgb yani yetkili iş sağlığı güvenliği hizmet sunucuları, ikincisi bireysel isg profesyonelleri tarafındandır. Yetkilendirilmemiş hiç bir kurum sizlere iş sağlığı güvenliği hizmeti sunamaz.

Osgb firmalarının Sunduğu İsg Hizmeti Avantajları

OSGB ( Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ); Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel şirketlerdir. Sadece İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti Sunabilen bu işletmeler, İstanbul ilinde sayıları 600’e yakındır. Bireysel isg hizmetinden farklı olarak, sigorta maliyeti, bes maliyeti yoktur. Ayrıca; hizmet fatura karşılığında yapıldığı için sizlerin bu faturaları vergiden düşmek gibi bir avantajı da vardır. Ancak asıl avantaj, kurumsal bir kimliğe sahip bir osgb ile çalışmaktan geçmektedir. Sizlere çok daha sıkı bir isg hizmeti sunabilen bu işletmeler, daha profesyonel hizmet almanızı sağlar.

Bireysel İsg Profesyonelleri Avantaj ve Dezavantajları

Bireysel isg hizmeti almak için o profesyoneli kendi bünyenizde hizmet süresi kadar sigortalı göstermelisiniz. Tüm personel masrafları, şirketiniz tarafından karşılanır. Osgb hizmetinden farklı bir hizmet içeriği yoktur. Avantaj olarak, şirketiniz ile daha spesifik olarak ilgilenebilir ve raporlar sunabilir.

İstanbul EYS OSGB firmasının sizlere Sundukları

Yetkili bir şirket olan İstanbul EYS Osgb, sizlere osgb hizmetinin yanında; mobil sağlık aracı, periyodik kontroller, ortam ölçümleri ve yüksekte çalışma eğitimi gibi özel eğitimleri de sağlayabilmektedir. İş yerinizde, iş ekipmanları ve iş akış şemanız incelenerek size özel iş sağlığı güvenliği hizmeti sunabilmekteyiz.