Tarafından gönderildi: eysosgb Kategori: OSGB Etiketler: , Yorumlar: 0

Sadece iş kazalarında değil gebelik, hastalık gibi durumlarda iş göremezlik kapsamındadır. Meslek hastalıkları da iş göremezlik kapsamındadır. İster 4A (özel istihdam) ister 4B (kamu istihdam) olsun yukarıdaki durumlardan birini yaşadığınızda özel hastaneler, devlet hastaneleri veya işyeri hekimlerinin vereceği iş göremezlik raporu alabilir. Rapor en kısa sürede işverene verilmelidir. E-rapor için 5 günlük süreyi aşmamalıdır. Raporu aldıktan sonra iş yerinizden almanız gereken ücreti sgk tarafından alıyorsunuz. Bağ-kurlu iseniz herhangi bir kazanç alamazsınız.

Sgk İş Göremezlik Ödenekleri Ne Kadardır – Rapor Parası Neye Göre Belirlenir

Sgk iş göremezlik ücretlerinin hesabını aylık hesap pusulanızda belirlenen brüt ücret üzerinden ve prim sayısı üzerinden hesaplar.  Son 3 aylık brüt kazancınız ve 3 aylık prim sayınız toplanır. Ardından 3 aylık kazanç ve primlere bölünerek hesaplanır. Çalışanlar arasında rapor parası olarak bilinen bu ücretler tedavi tipine göre oranlarla verilir.

İş Göremezlik Durumunda Kaç Tip Tedavi Vardır?

İki tip iş göremezlik türü vardır. Yatarak tedavi ve Ayakta tedavi. Yatarak tedaviden kasıt, hastalık durumunun hastane yatışı yapılarak tedavi edildiği durumlardır. Ayakta tedavi ise hastaneden aldığınız rapor ile hastalığı veya kaza sonrasını evde dinlenerek geçirdiğiniz durumlardır. Ayakta tedavilerde Brüt ücretin üçte ikisi sizlere ödenir. Yatarak tedavilerde ise brüt ücretin üçte biri size ödenir.


Sgk Rapor Parası Ödemelerini Nereye Yapar

Sgk almış olduğunuz rapor için ödemeleri sizlerin ikamet ettiğiniz ilçenin merkez postanelerine ayın belirli zamanlarında yatırır. Unutmayın Sgk sadece 3 gün ve üzerinde rapor aldığınızda ödeme yapar. E-rapor ile iş göremezlik raporu aldıysanız 5 gün içinde işverene teslim edilerek sgk incelemesine girmelidir. Sgk incelemesinden sonra Ptt ödemeleri çıkar. Tüm ödemelerin yapılıp yapılmadığını e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

İş Göremezlik Durumunda İşveren Maaş Öder Mi?

İş göremezlik raporunu aldıktan sonra sizlere sadece Sgk ödeme yapmakla mükelleftir. İşveren ödeme yapmak zorunda değildir.

İş Göremezlik Raporu Aldığım Günlerde Sigortam Yatar Mı?

İşveren, raporlu personelin sigortasını yapmak zorunda değildir. İşverenler genellikle raporlu çalışanın rapor süresince sigortalarını yatırmazlar. İşe dönüş yapacağı gün itibariyle sigortanızı tekrar başlatmalıdır.


İSTİSNA VE SONUÇLAR

İş Kazası geçirdiyseniz son 3 ay sigorta priminiz olup olmadığına bakılmaz. Rapor aldığınız tüm günlerde ödeme yapılır. İş kazası ve Meslek hastalığı sonucu bir iş göremezlik durumu oluştuysa ve bir kaybınız olduğunu düşünüyorsanız, bu kayıpların incelenmesi için eğitim-araştırma hastanelerine veya üniversitelerin hastanelerine başvuru yaparak heyet incelemesine girmelisiniz. Yaşadığınız şehirde bu hastaneler yoksa tam teşekküllü devlet hastanelerine başvurun.

Raporlarınız ile ilgili ödemelerini ve sonuçlarınız için buraya tıklayınız.

“Gücün ve mutluluğun temeli sağlıktır.”

- Benjamin Disraeli